Home arrow Novinky arrow Soutěže arrow 12. Haaglanden Open
12. Haaglanden Open Tisk E-mail
Napsal František Macek | 17. listopad 2013 | Aktualizováno 25. listopad 2013

013_holandsko_logo ITF Royal Dutch www.itf-royaldutch.com zorganizovala pro všechny vyznavače tradičního Taekwon-Do I.T.F., mezinárodní turnaj na západě Nizozemského království.
A na ten v sobotu 19. října 2013 kolem třetí hodiny ranní odcestovala ze Znojma deseti členná výprava českých taekwondistů na kterou čekala poměrně dlouhá cesta.

Do dějiště turnaje Den Haggu všichni přicestovali ve tři čtvrtě na sedm večer a ještě k tomu za ne příliš příznivého deštivého počasí se ubytovali v tříhvězdičkovém hotelu Mimosa nedaleko centra. Hned jak jsme se ubytovali tak se šlo najíst do restaurace nedaleko od hotelu Mimosa po které se šlo s plnými břichy spát, protože na všechny čekal velice náročný a vyčerpávající den.
V neděli 20. října 2013 v sedm hodin ráno celá česká výprava vstávala a následně se přemístila do hotelové jídelny k bohaté a vydatné snídani, která byla na styl švédského stolu. Po zabalení všech osobních věcí na pokojích následovalo přemístění do sportovní haly Overboch k nezbytné registraci, tak, aby kolem osmé hodiny ranní všichni do ní vstoupili.
Při samotném vstupu do haly na všechny zapůsobilo vyzdobení v barvách žluté a modré, které se staly nepřehlédnutelnými po celé sportovní hale. Tím tak vytvořili velice pěkný vzhled a dojem na tento turnaj. Všem bylo hned jasné, že celý předešlí den byl ve znamení přípravy tohoto turnaje organizátory, kterou byla místní Taekwon-do School Choi-Yong http://choiyong.nl i se svými 50 dobrovolníky.
Před desátou hodinou celý Holandský turnaj započal slavnostním nástupem, Ten provedli Mistr Steve Zondag 8.Dan, Mistr Willy van de Mortel 7.Dan a Mistr Wijnand Tapilatu 7.Dan, ti všechny přítomné závodníky a trenéry srdečně přivítali a tím i zahájili celý soutěžní den, kterého se zúčastnilo něco málo přes 350 závodníků z Anglie, Belgie, České republiky, Gruzie, Holandska, Německa a Švýcarska, ti nastoupili před 40 kvalifikovaných rozhodčích. Pro přítomné diváky celí slavnostní akt a přítomní závodníci velmi dobře zapůsobilo na všechny přítomné v hale.
Po té ihned vše naplno vypuklo a to disciplínou Tul ve všech kategoriích. Hned za nedlouho v první části byl turnaj nečekaně, ale za to mile zastaven, protože do haly vstoupil generální sekretář I.T.F. a prezident Britské ITF Mistr Trevor Nicholls 8.Dan, který přiletěl do Amsterodamského letiště Schiphol, ze semináře a zkoušek na černé pásy z Velké Británie. Všichni přítomní v hale, tak mohli osobně přivítat velmi speciálního hosta. Mistr  Nicholls dostal malý token, jako uznání za jeho osobní účasti, kterým poctil tento turnaj. Pro většinu závodníků, byl příchod pana mistra Nichollse velmi vítaným překvapením.
Mistr Nicholls pak ještě obdržel další ještě dvě ocenění, to první předal nejmladší soutěžící (6 let) a druhé pro změnu nejstarší soutěžící (68 let). Mistr Nicholls přednesl krátký projev, který byl velmi inspirativní a zvedl náladu všech Taekwon-Do smýšlejících lidí v hale.
Po tomto projevu se všichni navzájem pozdravili a rychle se navázalo na pozastavenou soutěž. To byl velmi zvláštní okamžik v průběhu dne a jsme na něj velmi hrdi.
Jako jeden z prvních žákovských závodníků startoval ze čtyř českých taekwondistů Ondřej Bernard 4.Kup, který měl ve své kategorii přes 20 soupeřů. Prosadil se až do samotného semifinále, kde o 3.místo prohrál s domácím soupeřem z Holandska a tak na závěr skončil na 4.místě. Další žákovští závodníci Anna Wojnárová 5.Kup a David Súkup 5.Kup se neprosadili a skončili ve čtvrt finále. Za to poslední žákovský závodník Tomáš Kratochvíl I.Dan se probojoval až do samotného finále. Zde prohrál o ten nejcennější kov s dalším z domácím holandským závodníkem a nakonec získal velice pěkné druhé místo.
Disciplína Tul po ukončení kategorie žáků pokračovala kategorií juniorů i zde startovali a to tří čeští taekwondisté. Filip Koch 5.Kup se ve své kategori probojoval až do semifinále, kde konečně prolomil smůli českých semifinalistů a obsadil 3.místo. Dalším juniorským závodník Alexander Bashiri I.Dan prohrál v semifinále, ze soupeřem z Belgie a tak obsadil celkové čtvrté místo.
Poslední z juniorů nastoupil Vu Huy Hoang, který prohrál ve čtvrtfinále  z Angličanem.
V seniorské kategorii startoval pouze jeden český taekwondista a to Robin Černý. Robin byl jediný český závodník, který získal kov nejcennější.
Přesně v pravé poledne se první disciplína ukončila a šlo se na oběd. Ve 13:00 hod. již začali první boje a tím odstartovala druhá disciplína Matsogi ve které bylo co vypozorovat a také získat další motivaci v rozvoji. Jako jediný z českých bojovníků se prosadil do semifinále Ondřej Bernarnd, který v čtvrt finále vyhrál nad soupeřem z Holandska, ale v rozhodujícím boji o medaile prohrál proti soupeřovi jenom o jeden bod a skončil na čtvrtém místě. Ostatní čeští bojovníci skončili v čtvrtfinále. Průběžně také odstartovala i třetí disciplína a to Wirok. Tato soutěžní disciplína prokazuje jakou má toto tradiční korejské bojové umění opravdovou sílu. Tu bohužel čeští závodníci neprojevili.
Celý průběh turnaje šel docela dobře a svižně a bylo na všech závodnících znát a po sléze i vidět, jen šťastné tváře.
Přesně podle harmonogramu, byl v 18:00 hod. turnaj ukončen a tak je již teď je jasné, že v holandském městě Den Hagg roste další dobrý Evropský turnaj v Taekwon-Do ITF vzhůru.
Pořadatel turnaje Ron Dijkhuizen obdržela od mnoha výprav i té České spoustu komplimentů na celou akci a všichni se v současné době již těší na příští ročník turnaje !