Home
V. Lehel Vezér Taekwon-Do I.T.F. Cup Tisk E-mail
Napsal František Macek | 07. říjen 2013 | Aktualizováno 16. březen 2014
Užili jsme si maďarský kotel

Ve dnech 4. - 5. října 2013 jsme se zúčastnili v maďarském městě Jászberény turnaje V. Leher Vezér International Taekwon-Do Cup.
Turnaj tradičně zorganizoval zdejší Kondor ITF Taekwon-Do Sports Club pod vedením našeho dlouholetého kamaráda Eperjesi Nándora III.Dan.

Naši bojovníci měli možnost utkat se o umístění „na bedně“, ve společnosti 150-ti borců z pořádajícího Maďarska, České republiky, Slovenska, Rakouska, Bosny a Hercegoviny, Slovinska a Srbska.
Vše pro nás začalo již v pátek 4. 10. 2013, kdy odpolední vídeňský provoz byl slabým varováním před tradičně ucpanou Budapeští. Průjezd maďarskou metropolí je vždy „za trest“, ale řidič kovaný italskou Neapolí si v klidu užíval nádhernou městskou architekturu a kochal se historickými památkami lemujícími cestu.
Po pěti hodinách jízdy a 420-ti kilometrech jsme v osm večer stihli registraci na soutěž a opět jsem byl ztrapněn mým anglickým koktáním a plynulou mluvou mých –náctiletých svěřenců. Hostel ve kterém jsme byli ubytováni byl vlastně studentskými kolejemi, takže jsem žádný přepych neočekával. Přes první dojem zde ale bylo všude hezky čisto a teplo, povlékli jsme si postele a šli spát.
Naše výprava čtyř závodníků:
senioři Lukáš Pilmajer 7.kup So-San Znojmo a David Šára I.Dan Hwa-Rang Jevišovice
junioři Vladimír Belháč So-San Znojmo a Vu Huy Hoang So-San Znojmo oba II.Dan, měla stoprocentní úspěšnost. Lukáš s Davidem skončili ve svých kategoriích na třetích místech a junioři si rozdělili – jak je jejich zvykem – první a druhé místo.
Po chutném obědě, který je součástí startovného, začala soutěž ve sportovním boji a maďarští závodníci opět nezklamali. Myslím to ovšem v dobrém slova smyslu a atmosféru na soutěžích jim můžeme závidět. Když ve fanouškovském „kotli“ k pověstnému maďarskému temperamentu přidáte dobrou techniku a taktiku, je na co se dívat !
V mých očích se Taekwon-Do v Maďarsku posunulo o světelný rok dál a ve srovnání s minulými lety, kdy se bojovalo víc srdcem než technikou, byly zde k vidění excelentní výkony držitelů mistrovských pásů i „barevných“ začátečníků. Kdo chce zkusit „tvrdé“ a „živé“ Taekwon-Do, soutěžte v Maďarsku! Je to „Křest ohněm“. A naši závodníci ? Lukáš i po TKO v první polovině zápasu ustál tlak soupeře a se ctí obstál proti mnohem zkušenějšímu bijci. David si soutěž vychutnal a po neuvěřitelných zápasech si ve své kategorii vybojoval druhé místo za maďarským závodníkem. Později byl vyvolán i do váhovky výš a v rámci filosofie „když už jsem tady“, si to se soupeři rozdal a opět z toho bylo zasloužené druhé místo za maďarským soupeřem. Láďa neměl svůj den a soutěž skončil ve druhém zápase se slovinským soupeřem.  „Martin“ Vu Huy se očividně vyspal dobře a ve finále jej zastavil až slovinský závodník a bylo z toho hezké druhé místo. Právě Slovinci zastavili oba naše juniory a vrtalo mi hlavou kdo že je asi trénuje. Po našem vzájemném představení se a ujištění že klidně mohu mluvit česky se mi rozsvítilo! Hovořil jsem s mistrem Taekwon-Do jménem Emin Durakovič! Kdo zná historii Taekwon- Do v České republice ví, že pan Mistr byl v letech 1986 a 1987 jedním z prvních instruktorů v bývalém Československu. Dnešní  čeští „veteráni“ Taekwon-Do byli jeho žáky a 35 let života které se Taekwon-Do věnuje jsou vidět na jeho studentech.
Soutěž měla dobrou úroveň a vlastně se již teď těšíme na další ročník.
Organizátor turnaje – Eperjesi Nándor III.Dan – opět připravil skvělou akci a ještě jednou mu za ni děkujeme. Po tradičním navazování kontaktů, výměny pozvánek na vlastní turnaje, nezbytném fotografování po soutěži a  celkově již uvolněnou atmosféru jsme si zachovali po celou cestu do Znojma, kam jsme dorazili krátce po půlnoci.

Studenty organizátora soutěže budeme mít možnost vidět u nás ve Znojmě na sedmém ročníku Znojmo Open 2014 šestého června.