Video odkazy

Přihlášení


Zapomenuté heslo

Záložky

Kdo je on-line

Home
12 let po smti zakladatele Taekwon-Do I.T.F. Tisk E-mail
Napsal František Macek | 21. říjen 2012 | Aktualizováno 24. červen 2014
genchoi
V životě pravého studenta Taekwon-Do bude navždy rok 2002 jako rok spojen bude s velkou osobní ztrátou.

Dne 15. června 2002 ve 20:35 zemřel zakladatel a první prezident mezinárodní federace Taekwon-Do generál Choi Hong Hi v nemocnici Pyongyangu hlavního města Severní Koreje.

O několik měsíců dříve generál Choi Hong Hi podstoupil závažnou operaci v boji s rakovinou žaludku. Bohužel, šíření onemocnění zasáhlo játra a lékaři konstatovali maximálně měsíc života. S toto skutečností o zdravotním faktu se generál Choi Hong Hi rozhodl 12. května 2002 rozloučit se svou rodinou v Kanadě a odejít až do konce svých dní do Koreje. Toto bylo jeho největším přáním v posledních letech, zemřít v zemi, kterou miloval tak moc a ve které se narodil, zemi, za kterou bojoval po celý svůj život.
Oficiální pohřeb se konal 17. června 2002 v Pchjongjangu v Severní Koreji.
Generál Choi Hong Hi se dožil 84 let.

Generálova zpráva o jeho smrti zanechala hluboké jizvy v srdci všech studentů Taekwon-Do, kteří s ním, kdy přišli do styku. Pro mnohé byl osobně generál Choi Hong Hi něco víc než jen instruktorem, velmistrem a prezidentem I.T.F. Právě díky němu jsme získali celoživotní vášeň pro Taekwon-Do, která je od počátku a stále zůstává velkou důležitou součástí našeho života. Osobně jsem měl tu čest se několikrát setkat a být i učen. Dokonce jsem měl i tu čet být odstupňován tímto velikým mužem a to vše zůstalo mým největším okamžikem v moji dosavadní kariéře Taekwon-Do.

Jak se bohužel později ukázalo, smrt generála Choi Hong Hi je konec jedné kapitoly historie Taekwon-Do a začátkem jiné kapitoly. Bohužel, rozdělení jediné velké I.T.F. rodiny došlo ke vzniku více organizací s právem na "automaticky" přijmutí role jediné organizace a jediného vůdce. Konflikty rychle odezněli a čas vše vyléčil. Občas zazní záchvěvy, které zní z věrných studentů TKD, ale slepě následující své vůdce.

Dnes, 11 let po smrti generála nepochybně I.T.F. obstálo z chaosu. Napětí mezi různými uskupeními mizí pomalu pryč, ale jsou bohužel stále sem a tam ...

Ačkoliv tento svět opustilo jeho tělo, bude žít navždy v srdcích mnoha TKD studentů po celém světě. V tomto smyslu nám pak, bez ohledu na organizaci, zřizovatele práce pro budoucí generace. Vždycky to bylo jeho největší sen a cíle, kterých žil.

Nechť jeho duše odpočívá v pokoji !!!

Taekwon !

František Macek

1 choi choi_1
            17   gen_choi.jpg
                             memoriam_hoi_hong_i

 
< Předch.
© 2007 - 2019 Česká Taekwon-Do I.T.F. Asociace | Webmasters: Miloš Vymazal, Josef Hrůza
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.