Home arrow Škola So-San Znojmo arrow Archiv 2011-2012 arrow I. Technický seminář s mistrem Trevorem Nichollsem VIII.Dan v Německu 2011
I. Technický seminář s mistrem Trevorem Nichollsem VIII.Dan v Německu 2011 Tisk E-mail
Napsal František Macek | 25. červenec 2011 | Aktualizováno 25. listopad 2012
g_o_09_logo O víkendu 2.-3. července 2011 se uskutečnil ve městečku Gerlingen na předměstí německého města Stuttgart dvoudenní technický seminář instruktorů, trenérů a studentů v tradičním korejském bojovém umění Taekwon-Do I.T.F. Ten uspořádala německá federace Taekwon-Do I.T.F. a jejím prezidentem panem Olafem Brämerem VI.Dan www.tkd-deutschland.de

www.itf-administration.com/articles.asp?arturn=2131

Mezi necelou stovkou účastníků z Anglie, Holandska, Irska, Německa, Švýcarska, Walesu.
To co všechny do Německa vedlo jako velbloudy za vodou nebyl nikdo jiný než samotný Salaubi ( korejský samuraj ) a generální sekretář I.T.F. mistr Trevor Nicholls VIII.Dan z Londýna. Výjimečnost celé akce byli další učitelé k dispozici a to mistr Jones Malcom VII.Dan z Anglie a mistr Steve Zondag VII.Dan z Holandska.
I příznivci českého Taekwon-Do I.T.F. si takovouto významnou akci nemohli samozřejmě nechat ujít, zacvičit si společným mistrem a navíc také navštívit své moc dobré kamarády.

Na pouť do Německa česká výprava vycestovala již v pátek večer 1. července 2011 a po zhruba tak osmi set kilometrech jsme spočinuli ve sportovní hale k odpočinku. Rozdíl mezi našimi školníky a školníky západního Německa byl v tom, že kromě ochoty a přátelského přístupu, nám z české výpravy nic nechybělo k tomu, abychom byli v plné síle připraveni k slavnostnímu nástupu.
Ten nastal hned po ranní kávě a lehčí snídani v sobotu 2. července 2011. První den semináře byl rozdělen na dvě části a také byl určen pro všechny držitele technických stupňů  Kup i Dan.
Hned úvodem mistr Nicholls bral veliký důraz na správnost pohybu ve vlně, který dává pořád zabrat i nejednomu trenérovy. A tak se za malou chvíli se začali všichni pohybovat po celé hale v postoji gunnun sogi. Následoval úder v postoji narani sogi a po důkladném procvičení následovaly další údery v různém procvičení.
Důkladné procvičení těchto technik byl doplněn následným a důkladným protahováním po obvodových zdech haly. Procvičením kopu Jopcha na obě strany již nezanechalo i na tom posledním suchou nitku na Doboku. Následovalo procvičení dalších základních kopů a to nejen na prázdno, ale i ve dvojicích či i trojicích. Závěrem první části se ještě tyto techniky procvičily na povel směrem na cíl. Tím byla také zakončena první část dne. Po vydatném a chutném obědě byla menší pauza na regeneraci a hned následovala druhá část dne.
Ten pokračoval v technikách kopů se všech 24 technických sestav. Dále pak i jejich aplikace v praxi za pomocí partnerů.
Dalším v programu byli všechny žákovské sestavy. Kde mezi každou jednotlivou sestavou byly procvičeny problematické pohyby a techniky ve cvičení daných sestav.  Pro úplné a maximální zdokonalení všech procvičených techniky rukou a nohou, byly na samotný závěr shrnuty na lapy i s plným nasazením.
Při závěrečném nástupu k ukončení prvního dne ještě mistr Nicholls zdůraznil důležitost mezi vztahem učitele a žáka.
Po nástupu byly o menší přestávce vykonány zkoušky na mistrovské stupně všem předem přihlášeným žadatelům. Ti také předstoupili před samotného generálního sekretáře I.T.F. k jejich vykonání. Těm, kteří dobře znají vykonávání zkoušek s touto světovou osobností bylo od prvního pohledu hned jasné, že je na všechny žadatelé mírný. Ovšem na výrazu jejich tváře bylo hned jasně viditelné, že je tyto zkoušky poněkud zaskočili.
Pro všechny trenéry a přátele na všechny ještě čekala společná večeře v originální švábské restauraci. Zde pan Trevor Nicholls poděkoval všem zúčastněným, za jejich zájem a píli ve společném cvičení tohoto tradičního korejského bojového umění Taekwon-Do I.T.F. A také byl očividně potěšen, že se této akce účastníme. Po sléze se již v této restauraci linula velmi přátelská a volněná atmosféra. Navíce se nám, zde podařilo do upřesnit všechny nezbytné náležitosti ohledně návštěvy spojené se seminářem v České republice vedený osobně prezidentem I.T.F., kterým je velmistr Choi Jung Hwa IX.Dan v nadcházejícím roce.
Jelikož na všechny čekal ještě druhý den semináře o nic méně fyzicky náročný než ten právě zakončený, odebrali se všichni rychle na kutě.
Při raním nedělním probuzení 3. července 2011 ve velice útulném hotelu rodinného typu se začali účastníci scházet, při velice vydatné snídani. Kde velice rychle a jasně se začali rozeznávat účastníci semináře Taekwon-Do I.T.F. a ostatními hosty hotelu.
Druhý den semináře, byl výhradně zaměřen na všechny techniky a sestavy mistrovských stupňů. Do oběda se stačili důkladně procvičit všechny sestavy i s danými dotazy do III.Danu. Kde mezi každými sestavami na dané Dany se dostatečně postarali o rozhýbání pomocní mistři. Nezapomenutelné ovšem zůstanou od mistra Steva Zondala, který i s ohledem na jeho věk je pořád pro všechny nedostižný. 
Po opětovném vydatném a chutném obědě a menší regeneraci se docvičily sestavy a techniky do VII.Danu. Předcvičovatelé pan Yogi Chand VI.Dan z Anglie a pan Kevin McCabe V.Dan z Walesu předvedli krásu a sílu všech sestav po oba dva dny.
Při samotném konci kdy všichni poděkovali panu mistrovy za jeho čas a to co všem dal k jejich zdokonalení se nikomu nechtělo odjet ke svým domovům. Ale realita byla jiná a tak ještě ten den celá česká výprava dojela domů.       

Rádi bychom touto cestou poděkovali I.T.F. za velice podmětný a poučný dvoudenní seminář.
Také skláníme poklonu panu Olafu Brämeru, za velice dobře zorganizovanou akci.

Taekwon !

František Macek

                  Foto: GerdIris Galinski a Květuše Sobotková 
http://rade.plavec.cz/taekwondo/seminarNemecko_2011/index.html
          011_sem_nemecko_1 011_sem_nemecko_2 011_sem_nemecko_10
          011_sem_nemecko_4 011_sem_nemecko_5 011_sem_nemecko_6
           011_sem_nemecko_7 011_sem_nemecko_8   011_sem_nemecko_3
       011_sem_nemecko_9  

„Masakr“
Ve dnech 2. až 3. června se tři trenéři ČTA, konkrétně Květa Sobotková, Jirka Dospíšil a president ČTA František Macek, v doprovodu Honzy Procházky a mé maličkosti, zúčastnila semináře Master Class s generálním sekretářem ITF, mezinárodním instruktorem mistrem Trevorem Nichollsnem VIII.Dan. Ten je osobností ve Znojmě dostatečně známou, nemusím tedy zdůrazňovat, že jsme se všichni těšili na seminářový „masakr“. Musím v úvodu tohoto „slohového cvičení“ (jak mé literární výpady označuje jeden tréninkový kamarád, co donedávna chodil o švédských holích) podotknout, Mistr Nicholls naše očekávání nezklamal. Ale nepředbíhejme.
Všichni jsme vyrazili v pátek ve večerních hodinách ze Znojma do místa konání semináře, malebného německého městečka Gerlingen nedaleko Stuttgartu. Po sedmi stech padesáti kilometrech a noci proklimbané v autě jsme – vděčni vstřícnému panu správci -  spočinuli v šatnách moderní sportovní haly a čekali na příchod prvních organizátorů. Celkově vstřícnost a pohoda našich německých hostitelů byla pro mne překvapující. Žádný PAN správce cinkající klíči a čekající na začátek pracovní doby a upjatého organizátora. Naopak, takřka italská pohoda, ovšem organizovaná s německým smyslem pro pořádek. Dokonce jsem pořadatele podezříval, že jako v časech minulých před příjezdem návštěvy vymetli z ulic i mravence a trávník natřeli nazeleno. Naklizené město se spoustou zeleně a kytek kolem bylo jak z reklamy realitní kanceláře. Úsměvy na obličejích mých kamarádů hned po ránu vykouzlila jedna z pořadatelek oznámením, že po zapnutí vařiče v kantýně budou vypomáhající maminky a manželky členů školy za bakšiš prodávat kávu a občerstvení. Kafíčko všem očividně znovu pootvíralo unavená víčka, snídaně pohladila vnitřnosti a zase bylo na světě krásně.
Pozdravení se známými tvářemi ze seminářů a soutěží, které máme možnost vidět pohromadě velice zřídka, okukování nových tváří, očekávání věcí příštích. Jistě také hřejivý pocit znojemského trenéra Františka, jehož studenti, vesměs se třemi zářezy na pásku, postávali ve druhé řadě hned za těmi „proužkovanými“, to vše patří k věci. Ale to již vkráčel do haly mistr Nicholls a po krátkém proslovu a rozcvičce, začal technický seminář tempem, které kromě potu a úsměvu v našich tvářích, vykouzlil rovněž první přetažené údy a náplasti na chodidlech přítomných studentů z Walesu, Irska, Anglie, pořádajícího Německa a Holandska. V jedné z kratičkých přestávek vypadlo z našich zahraničních kamarádů, že trénují na tatami a na tvrdou podlahu nejsou zvyklí. My, odchováni parketami školních tělocvičen, jen účastně kývali hlavami. První den semináře byl určen rovněž pro držitele TS Kup, z jejichž řad pocházeli první „odpadlíci“. K nimž se později přidali i některé držitelky a držitelé Danů. Tento den patřil rovněž především základním technikám a jejich detailnímu vysvětlování i procvičování. Ať máte jaký Dan chcete, k základům se vracíte zas a znova a mistr Nicholls si dával záležet na jejich přesném popisu a provádění. Obsah semináře není předmětem tohoto článku, ale věřte mi, že každá minuta semináře stála za to.
Na konci prvního dne, čekaly čtyři studenty německé asociace TKD technické zkoušky na třetí a čtvrtý Dan. Při rozhovoru během přestávek - kdy tyto nešťastníky někteří z nás varovali a doporučovali být opravdu dobře fyzicky i psychicky připraveni na cokoliv, včetně faktu že ne každý kdo předstoupí před mistra vyšší TS obdrží - dotyční naše slova „až tak nežrali“. Zkoušky s mistrem Nichollsnem jsou opravdu tvrdým oříškem, což mohu potvrdit z vlastní zkušenosti. Později, kdy se již všichni nacházeli ve stavu blížícím se zhroucení, jsme se již na jejich názor neptali. Kdo skládal Danové zkoušky ve Znojmě, ví o úrovni i náročnosti zkoušek s mistrem Nichollsnem své.
Po ukončení prvního dne, jsme se konečně odebrali juknout na hotel. Po krátké sprše a převléknutí jsme kolem deváté vyrazili na společnou večeři s mistrem Nichollsnem do „echt“ švábské restaurace. Velmi svérázný podnik uprostřed zahrádkářské kolonie zaujme již jídelníčkem. Ten je totiž psaný v místním dialektu švabachem a nerozumějí mu ani místní. Naštěstí jsme dostali do rukou i „překlad do němčiny“ a dobré jídlo zapíjeli ještě lepším místním kvasnicovým pivem. Zde se rovněž z našich mistrů, učitelů a spolutrpících stali zábavní společníci. Dodám jen, že v téměř zaplněném podniku obzvláště vyčníval vedle anglicko - velšsko – holandsko – německého také česko – irský stůl nehranou kamarádskou atmosférou a veselím. Kolem půlnoci jsme, držíce se hesla „v nejlepším přestat“, všichni již byli na cestě do hotelu. Na druhý den nás totiž čekala druhá část semináře určena výhradně pro držitele TS Dan.
V tento den rovněž přibylo několik proužkovaných držitelů TS Dan z Německa a Švýcarska. Vyučujícím byl, již zmíněný generální sekretář ITF, mezinárodní instruktor Trevor Nicholls VIII.Dan, velmi zdatně mu ale asistoval organizátor semináře – prezident ITF Deutschland mistr Olaf Bramer VII. Dan. Dále to byli mistři Steve Zondag VII.Dan zakladatel a prezident organizace ITF v Holandsku, mistr Malcom Jones VII.Dan lektor Bristolské školy TaeKwon-Do a Kickboxu, mistr Yogi Chand VI.Dan ředitel Taekwon-Do institutu v anglickém Bedfordu a mistr Kevin McCabe V.Dan lektor TaeKwon-Do a Kickboxu v Cardiff v jižním Walesu.
Podle toho také probíhala výuka, zaměřená především na techniky a technické sestavy do sedmého Danu. V odpolední části semináře, kdy polední přestávka byla zkrácena na dvacet minut, už nás opravdu bolelo „všechny všechno“ a všeobecně cvičilo mnoho přítomných studentů stylem „vydrž nebo padni“. Po téměř dvanácti hodinách aktivního semináře mistra Nichollse, který vyučované techniky chce nejen vysvětlit ale především vidět Vás je provádět, byl náročný i pro ty mladší ročníky a blížil se znojemským tréninkovým jednotkám „na doraz“. Třešničkou na dortu potom byl závěrečný maraton technických sestav od Chon-Ji po Choong-Moo na rozloučenou, který jsme si všichni užili.
Co říci závěrem? Velmi unaveni a velmi spokojeni se těšíme na opětovné setkání, ať už na německém šampionátu kam jsme pozváni, na podzimním ME v Itálii, v roce 2012 na lednovém semináři mistra Nichollsna ve Znojmě, MS v Kanadě, nebo na semináři syna zakladatele TaeKwon-Do velmistra Choi Jung Hwa IX.Dan ve Znojmě.
Tam všude potkáme přátele a kamarády, kteří spolu s námi jsou, slovy mistra Nichollsna: „bez ohledu na technický stupeň a dosaženou výkonnost jen pouhými studenty, jen malými kamínky na cestě jménem TaeKwon-Do“. 

Antonín Belháč

PS: Rád bych poděkoval Františkovi, který kromě absolvování samotného semináře a veškerých administračních činností s ním spojených, odřídil 1500Km bezpečně a pohodlně tam i zpět zatímco my ostatní podřimovali.

 
< Předch.   Další >

Náhodné fotografie

Sponzoři

Generální partner
Jihomoravský kraj Město Znojmo Paradise Casino Hlavní partneři
FREEPORT LEISURE (CZECH REPUBLIC) s.r.o. Perito Podlahářství Znovín Lion Sport s.r.o.
Sponzoři
Fotop Garten.cz - architektura zahrady Stavomat Abeska Lineal Interno CUPRUM spol. s r.o. Illegal bar
© 2007 - 2018 Česká Taekwon-Do I.T.F. Asociace | Webmasters: Miloš Vymazal, Josef Hrůza
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.